Isroil G‘azodagi harbiy operasiya hududini kengaytormoqda
Isroil armiyasi tez orada G‘azo sektoridagi jangovar hududni kengaytiradi, shu sababli mahalliy aholi evakuasiya qilinishi kerak.
Bu haqda Isroil mudofaa vaziri Israel Kas X ijtimoiy tarmog‘ida e’lon qilingan G‘azo aholisiga videomurojaatida ma’lum qilgan.
"Isroil armiyasi tez orada G‘azoning qo‘shimcha hududlarida to‘liq kuch bilan harakat qiladi va sizdan xavfsizligingiz uchun jangovar hududlarni evakuasiya qilishingiz talab etiladi. Rejalar allaqachon tayyorlanib, tasdiqlangan", - dedi u.
Kasning so‘zlariga ko‘ra, Falastinning HAMAS harakatining qurolli tarafdorlari anklav aholisidan tirik qalqon sifatida foydalanmoqda, shu sababli, uning so‘zlariga ko‘ra, Isroil G‘azodagi tobora ko‘proq hududlarni doimiy nazorat ostiga olishga majbur.
"Xamas sizni uylaringizdan va Isroilning mudofaa tartibiga qo‘shiladigan ko‘proq hududlardan mahrum bo‘lishga majburlash orqali hayotingizni xavf ostiga qo‘ymoqda", dedi u.
U, Isroil tomonining fikricha, so‘nggi kunlarda radikal harakatga qarshi norozilik namoyishlari boshlangan Bayt-Laxiya aholisidan o‘rnak olib, G‘azo aholisi bosh ko‘tarib, Xamas hukumatini ag‘darishni taklif qildi.