Ember tahlil markazining hisob-kitoblariga ko‘ra, 2024 yilda Yevropa Ittifoqi davlatlari o‘tgan yilga nisbatan 18 foizga ko‘proq Rossiya gazini import qilgan. Xususan, uning ma’lumotlariga ko‘ra, Italiya, Fransiya va Chexiya Rossiyadan gaz importi hajmini oshirgan. Bu quvurlarni etkazib berish uchun ham, suyultirilgan gaz (LNG) uchun ham amal qiladi.
Emberlik ekspert Pavel Chizak Yevropa Ittifoqining Rossiya gazini import qilishda davom etayotganini “janjal” deb atadi. “Rossiyadan importning oldini olish uchun qayta tiklanadigan energiya va samaradorlik kabi real alternativalarga sarmoya kiritish o‘rniga, a’zo davlatlar hatto foydalanilmayotgan qimmat LNG quvvatiga pul sarflamoqda”, — deya Cizak so‘zlarini keltiradi tagesschau.
EIning energetika bo‘yicha komissari Den Yorgensen Handelsblatt nashriga bergan intervyusida YEIga a’zo davlatlarning xatti-harakatlarini tanqid qildi. “Rossiyadan qazib olinadigan yoqilg‘ilarni sotib olishni davom ettirish va bu orqali Putinning harbiy byudjetini bilvosita to‘ldirish mutlaqo noo‘rin”, — dedi u. Urush boshlanganidan beri biz Rossiyadan qazib olinadigan yoqilg‘iga 2400 ta F-35 qiruvchi samolyoti ekvivalentini sarfladik”.
Evropa Komissiyasi hozirda Rossiyadan qazib olinadigan yoqilg‘i importini bosqichma-bosqich to‘xtatish bo‘yicha yo‘l xaritasi ustida ishlamoqda, kelgusi haftalarda taqdim etilishi kutilmoqda. Yorgensen yoqilg‘i ta’minoti manbalarini iloji boricha diversifikasiya qilish istagini bildirdi. Yevropa Ittifoqining eng yirik gaz yetkazib beruvchilari hozirda Norvegiya va AQShdir va Yevropa Ittifoqi Vashington bilan energetika sohasidagi hamkorlikni kuchaytirishga harakat qilmoqda. Biroq, Yevropaning Qo‘shma Shtatlar bilan munosabatlarida yuzaga kelgan keskinliklar bu mamlakatdan LNG ta’minotiga qaramlik xavfini oshiradi, deb ta’kidlaydi Ember.