AQSh razvedkasi: Eron yadroviy qurolga intilmayapti
Seshanba kuni e’lon qilingan AQSh razvedkasi hisobotida aytilishicha, avvalgi taxminlardan farqli o‘laroq, Eron hozir yadroviy qurol yaratmayapti.
Biroq, Yaqin Sharq davlati mintaqadagi ta’siri, Isroil bilan aloqalari va strategik ittifoqlari tufayli AQSh tashqi siyosatining markaziy nuqtasi bo‘lib qolmoqda .
“ Razvedka hamjamiyati Eron yadro qurolini yaratmayotgani va oliy rahbar Xomanaiy 2003 yilda u to‘xtatib qo‘ygan yadroviy qurol dasturiga ruxsat bermagani haqida o‘z bahosini davom ettiradi ”, deyiladi hisobotda.
Shu bilan birga, u Isroilning Eron hududiga bir necha marta hujum qilishi va AQShning urush tahdidlaridan so‘ng Tehron rasmiylari “yadro qurolini omma oldida muhokama qilish bo‘yicha uzoq yillik tabu [...]”ni buzganini ta’kidlaydi. Hisobotda, shuningdek, 60 foizgacha boyitilgan uran zahirasi ortib borayotgani qayd etilgan.
Eron "qarshilik o‘qi" deb ataydigan hamfikr davlatlar konsorsiumiga yordam berish va qurollantirish orqali "Isroilga qarshi turish va AQSh qo‘shinlarini mintaqadan olib chiqib ketishga intilish bo‘yicha sa’y-harakatlarini davom ettirishi mumkin", deyiladi hisobotda.
AQSh Milliy razvedka boshqarmasi direktori Tulsi Gabbard tomonidan e’lon qilingan hisobotda Xitoy "Qo‘shma Shtatlar uchun eng keng qamrovli harbiy tahdid" sifatida tavsiflanadi, jumladan:
▪️Sun’iy intellekt sohasida AQShdan o‘zib ketishga intilish;
▪️Muhim materiallarning global yetkazib berish zanjirlarida ustunlik;
▪️Bo‘g‘oz bo‘ylab mumkin bo‘lgan harbiy yurish uchun salohiyatni oshirish.
Hisobotda, shuningdek, Rossiya yadroviy qurol yetkazish uchun mo‘ljallangan yangi sun’iy yo‘ldoshni ishlab chiqayotgani, bu esa Qo‘shma Shtatlar uchun “halokatli oqibatlarga” olib kelishi mumkinligi aytiladi.
AQSh razvedkasi Xitoy, Rossiya va Shimoliy Koreya o‘rtasidagi munosabatlarning mustahkamlanishini ta’kidlaydi, hatto Ukrainadagi urush tugagan taqdirda ham bu munosabatlarni qaytarib bo‘lmaydi.