Йигитлар машинадан тушишар экан, Жамол ўртоғининг қўлидаги пичоқни кўриб хушёр тортди.
— Шунчаки, қўрқитиб қўямиз...
— Пичоқни ишлатсанг мен қўшилмайман!
— Эээ, юрсангчи...
Компьютер ўйинлари хонаси ертўлага жойлашган эди. Болалар ертўлага гўё бўрондек кириб боришди. Ориф бу холатни кутганди, чунки, улар машинада тормоз беришгандаёқ қўшни хонадаги ўртоғи унга қўнғироқ қилганди.
— Арслон қидириб келди сени, тадоригингни кўр, қўлида пичоғи бор!
Ориф вазиятни англаб, бир нохушлик юз беришини олдини олиш мақсадида хонанинг орқа эшигидан чиқиб кетмоқчи ҳам бўлди. Аммо улгурмади. Қаршисида важоҳат билан уни ҳақоратлаб пайдо бўлган Салимнинг кўксига мушт солди. Салим гандираклаб бориб ўзини ўнглагунига қадар Жамол Орифга ташлана кетди. Хонада компьютер ўйнаб ўтирган бир йигит эса холатга аралашиб қолишдан ўзини олиб қочиб ташқарига отилди.
Салим шериги билан ёқалашаётган Орифга қараб ўқталди. Унинг қўлидаги пичоқ бир-икки мўнжал ололмай хавода қайтди. Аммо ҳар қандай ният, хоҳ яхши бўлсин, хоҳ ёмон оёққа турдими маълум маънода амалга ошади.
Охирги пичоқ Орифнинг сонига бориб санчилди. Оғриқдан ингранган йигитнинг ожизлигидан фойдаланган “арслонлар” эса уни юзи-кўзи демай дўппослаб, уриб-тепишарди.
Ориф жисмонан бақувват бола эди. У шу дамда, шу холатда бўлса-да, айтиш жоиз бўлса, бир ёвузлик, ёмонлик қурбони бўлиб кетишдан қутулиб қолишни истарди. Оёқлари ўз қонига сирпаниб, оғриқдан тер боса бошлаган бўлса ҳам ташқарига отилиб чиқиб, рўпарадаги музқаймоқхонага ўзини урди. Аслида Ориф бу ҳаракати билан тенгдошларини ҳам оғир оқибатдан асраб қолганди холбуки. Аммо Салимнинг негадир алами чиқмагандай эди. Музқаймоқхона эгаси уни ичкарига қўймагач, яна подвалга тушди ва нархи 4.000.000 сўм бўлган телевизор, 7.000.000.сўмликдан бўлган икки дона компьютер жихозларига пичоқ билан шикаст етказиб, уриб, синдириб ерга отиб чиқиб кетди.
Ориф танасидаги жарохатлар яхши бўлиб кетгани, компьютерхона зарарлари қоплангани, бунақа ишлар йигитчиликда бўлиб туришлигини айтиб тенгдошларига давоси йўқлиги ва енгилроқ жазо берилишини сўради.
Салим ҳамда Жамолнинг эса ичидаги ўзига аён. Аммо кўзлари аччиқ надоматдан пирпирайди.
Суд йигитларнинг ёшлиги, оилавий шароити, аввал судланмаганлиги, айбини тан олиб турганлиги ҳамда қаттиқ пушаймонда эканлиги каби кўплаб инсонийлик принципларига таяниб, ишни ҳар томонлама ўрганиб ўз ҳукмини қўйидагича чиқарди:
Салим Аҳмедов Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 277-моддаси 2-қисмининг “а”, “б” бандларида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Жамол Боқиев ҳам худди шу модданинг “б” банди билан айбли деб топилиб, унга ҳам озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Суд хукми ўқилди. Кимдир уввос тортди. Ким ичидан эзилди. Кимдир болалар увол бўлди деса бирови “одам бўлиб чиқади” деди.
Хулоса қилишдан аввал бир нарсани тахлил қилишни истадик. Одам бўлиш сири нимада асли?! Жазодами, комил тарбиядами?
Бир фикрга келдик. Албатта, тарбияда. Хўш, сиз нима деб ўйлайсиз ва юқоридаги холат, ёшгина “қамалиб кетган” йигитларга нисбатан қарашингиз қандай?
Қай бир маҳалла, оила, мактаб остонасидаги болаларнинг шундай тарбия топиб қолмасликлари йўлида бу каби холатлардан сабоқ сифатида фойдаланиш мумкин деб ўйлаймиз ва асл мақсадимиз ҳам нохуш ходисалар олдини олишга қаратилган.
Хотима ўрнида: Хар бир бола шу юрт фарзанди, демак сизнинг фарзандингиз. Унинг келажагига бефарқ бўлиш эса юртга хиёнатдир!