Германия канцлери Олаф Шольц Киевга кумушранг жомадонда нима олиб келгани маълум бўлди.
2 декабрь куни Украина пойтахтига поездда ташриф буюрган Олаф Шольцнинг қўлидаги салмоқлигина жомадон ОАВ ва жамоатчилик эътиборига тушди. Канцлер сирли жомадонни ёрдамчиларига бермай шахсан ўзи кўтариб юргани тусмолу шубҳаларни янада кучайтирди.
Ижтимоий тармоқларда олмон етакчиси Украинага ядро қуролини олиб келди деган ҳазиломуз овоза ҳам тарқалди. Айримлар эса жомадонда Украинага миллионлаб евро кўмак келтирилган бўлиши мумкинлигини тахмин қилди.
Сирли жомадон атрофидаги гап-сўзлар шу қадар болалаб кетдики, Киевдаги матбуот анжуманида журналистлардан бири канцлернинг ўзидан масалага ойдинлик киритишни сўради.
Шольцнинг айтишича, жомадонда шунчаки шахсий эҳтиёж учун керакли буюмларни келтирган, холос. Бинобарин, турли миш-мишу овозаларда асос йўқ.
Албатта, Германия раҳбари Украинага қуруқ қўл билан келмаган экан. Маълум бўлишича, Берлин Киевга 650 млн евро миқдорида қурол-аслаҳа тақдим этади. Бу 1,4 млрд евролик кўмак пакетининг бир қисми саналади.