AQSh prezidenti Donald Tramp finlyandiyalik hamkasbi Aleksandr Stubb bilan o‘ziyurar ixtisoslashtirilgan kemalarni xarid qilishni muhokama qildi.
Bu haqda Amerika yetakchisi Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida yozgan.
"Prezident Stubb va men Qo‘shma Shtatlar va Finlyandiya o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashni intiqlik bilan kutamiz, bu esa Qo‘shma Shtatlar uchun juda zarur bo‘lgan ko‘plab o‘ziyurar ixtisoslashtirilgan kemalarini sotib olish va rivojlantirishni o‘z ichiga oladi”, — deb yozadi u.
Trampning aytishicha, muhokamalar Palm-Bichdagi (Florida shtati) Trump International Golf Club Finlyandiya yetakchisi bilan golf o‘ynayotgan vaqtda bo‘lib o‘tgan.
Avvalroq, 13 mart kuni Oq uyda NATO bosh kotibi Mark Ryutte bilan uchrashuvi chog‘ida Tramp Qo‘shma Shtatlar Arktikadagi mavjudligini kuchaytirish uchun 48 ta muzqaymoqqa buyurtma berish niyatida ekanini aytgan edi.