Moskva Ukraina energetika sektoriga zarba berish bilan tahdid qilmoqda
Rossiya Ukraina energetika infratuzilmasiga hujumlarga moratoriy qo‘yish haqidagi kelishuvdan chiqish huquqini o‘zida saqlab qoladi. Bu haqda 29-mart kuni Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya AQSh bilan kelishuvga erishgan, biroq Kiyevning harakatlari bu kelishuvlarni shubha ostiga qo‘yadi.
" Rossiya tomoni o‘zining amerikalik hamkasblari bilan o‘zaro tushunish va kelishuvga erishdi. Shu bilan birga, tabiiyki, Rossiya tomoni Kiyev rejimi tomonidan ushbu moratoriyga rioya qilmagan taqdirda ham unga rioya qilmaslik huquqini o‘zida saqlab qoladi ”, dedi Peskov.
Uning ta’kidlashicha, ayni damda Rossiya qurolli kuchlari Rossiya prezidenti Vladimir Putinning AQSh prezidenti Donald Tramp bilan suhbatidan keyin berilgan hujumlarni to‘xtatish haqidagi buyrug‘ini bajarishda davom etmoqda .
Rossiya Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 28-mart kuni ertalab Ukraina HIMARS snaryadlari yordamida Kursk viloyatidagi Sudja gaz o‘lchash stansiyasiga hujum qilgan. Agentlik "katta yong‘in" va ob’ektning "virtual vayron qilingani" haqida xabar berdi.
Kiyev Moskva bayonotiga rasman izoh bermadi , biroq Ukraina tomoni avvalroq Rossiyaning o‘zi stansiyaga hujum qilganini da’vo qilgan edi.
Peskov, shuningdek, Putinning Ukraina hududida saylovlar o‘tkazish va tinchlik bitimini imzolash uchun vaqtincha tashqi nazorat o‘rnatish taklifiga izoh berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu "g‘oyalardan biri" va hozircha bu tashabbusning AQSh bilan muhokamasi bo‘lmagan.
" Yo‘q, bu mavzu bo‘yicha hech qanday munozaralar bo‘lmagan. Bu Rossiya prezidentining nuqtai nazari ", - dedi Peskov.
Uning qo‘shimcha qilishicha , Rossiya “Kiyev tomonidan qurolli kuchlar ustidan nazorat yo‘qligini” qayd etib, Ukraina qo‘shinlari Rossiya energetika ob’ektlariga hujumlarni to‘xtatish buyrug‘ini bajarmayotganini da’vo qilmoqda.
“Ushbu zarbalarni amalga oshirishga urinishlar har kuni davom etmoqda”, dedi Kreml vakili.