Livan Isroil bilan munosabatlarni normallashtirish g‘oyasini rad etadi
Livan Bosh vaziri Navaf Salom jurnalistlar bilan uchrashuvda Isroil bilan munosabatlarni normallashtirishni rad etib, “mamlakatda hech kim Isroil bilan normallashuvni istamaydi va hamma bunga qarshi” dedi.
"Isroil bilan munosabatlarni normallashtirish butun Livan xalqi tomonidan rad etiladi", dedi u.
Livan bosh vazirining ta’kidlashicha, xalqaro va arablarning Isroilga qo‘shni hududlarni bosib olishni to‘xtatish uchun bosimi “hali tugamagan”: “Siyosiy va diplomatik bosim uchun vositalar hali ham mavjud”.
Salam, shuningdek, Isroil o‘t ochishni to‘xtatish kelishuviga zid ravishda egallab olgan Livan janubidagi besh nuqta hech qanday harbiy yoki strategik ahamiyatga ega emas va faqat “Livanga bosimni davom ettirish uchun” zarurligini aytdi.
Noyabr oyidan buyon mamlakatda mo‘rt sulh amalda bo‘lib, Isroil va Livan Hizbullohi o‘rtasida 1 oktyabrda keng ko‘lamli bosqinga aylanib ketgan bir necha oylik transchegaraviy urushga yakun yasadi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ikki oylik janglarda Isroil 960 dan ortiq askarini o‘ldirgan va yarador qilgan, shuningdek, 42ka tankini yo‘qotgan.
Livan hukumati Isroil tomonidan o‘t ochishni to‘xtatish rejimini 1250 dan ortiq buzgan, 100 kishi halok bo‘lgan va 330 dan ortiq odam yaralangani haqida xabar bergan.