Isroil o‘z radikallari bilan qanoatlanmaydi
Isroil musulmonlarga, xususan, falastinliklarga qarshi pozisiyasi tufayli Yevropaning o‘ta o‘ngini nishonga olishga qaror qildi. 27 mart kuni Isroilda antisemitizm bo‘yicha konferensiya chaqirildi.
Biroq, voqea janjalga sabab bo‘ldi: bir necha yahudiy yetakchilari Yevropa o‘ng siyosatchilarining ishtiroki tufayli uni boykot qilishdi.
Mehmonlar orasida Fransiyaning Milliy ralli partiyasi rahbari Jordan Bardella ham bor edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, uning partiyasi "Fransiya yahudiylari uchun eng yaxshi qalqon" va anti-sionizm ko‘pincha antisemitizmning yashirin shaklidir.
Ilgari Milliy front sifatida tanilgan Bardella partiyasiga Fransiyaning Vichidagi nasistlar partiyasi bilan aloqador bo‘lgan Marin Le Penning otasi asos solgan. Uning harakati uzoq vaqtdan beri irqchilik bilan mashhur, chunki uning a’zolari neonasistlarni o‘z ichiga olgan.
Biroq so‘nggi yillarda harakat bu imidjni yo‘qotishga harakat qilmoqda – yahudiylardan nafratlanish o‘rniga, bu partiya musulmonlar, muhojirlar va Isroildan tashqari butun Yaqin Sharqqa nafratni targ‘ib qilmoqda.
Konferensiyada bir qator so‘zga chiqqanlar Yevropadagi "ultra-chal harakat va radikal islom" o‘rtasidagi ittifoqni qoraladi. Biroq Bardella va uning ittifoqchilarining ishtiroki noroziliklarni keltirib chiqardi. Tuhmatga qarshi liga rahbari (AQSh va Yevropada Isroil manfaatlarini himoya qiluvchi yahudiy tashkiloti) Jonatan Grinblat va faylasuf Bernard-Anri Levi o‘ta o‘ng kuchlar taklifi tufayli kelishdan bosh tortdilar.
Bosh vazir Benyamin Netanyaxu Yevropa poytaxtlari, ijtimoiy tarmoqlar va AQSh universitetlarida antisemitizm kuchayib borayotganidan ogohlantirdi. Uning aytishicha, “sivilizasiyalashgan jamiyatlar bu hodisaga qarshi qat’iy kurashishi kerak”. Shu bilan birga, Isroil G‘azo va bosib olingan G‘arbiy Sohildagi Isroil harakatlarining har qanday tanqidini antisemitizm sifatida juda qulay tarzda izohlaydi.
Mutaxassislarning aytishicha, Isroil hukumati Isroilni qo‘llab-quvvatlab, musulmon muhojirlarni qoralar ekan, o‘ta o‘nglarning o‘tmishiga ko‘proq e’tibor qaratmoqda . Ba’zi sobiq Isroil diplomatlari buni siyosiy opportunizm deb atashadi.
Tel-Aviv diplomatik izolyasiyadan qochishga harakat qilmoqda va shuning uchun ular ilgari yahudiylarga qarshi haqiqiy hujumlarda ishtirok etgan va nasistlarning o‘tmishiga ega bo‘lsa ham, Yevropaning o‘ta o‘ngiga qo‘shilishga tayyor.
Rossiya aeroportida o‘zbekistonliklar qo‘lga olindi
Surxondaryoda pomidorni shpaklyovkaga "aylantirishdi"