Hindiston tomonidan boshqariladigan Kashmir hukumati Kashmir poytaxti Srinagardagi mintaqadagi eng katta masjid Jamiya masjidida Qadr kechasi namozini o‘qishni taqiqladi, dedi masjidning bosh voizi Umar Faruk.
“Hokimiyatdagilarning befarqligi avlodlar davomida Jomiy masjidini ziyorat qilgan o‘n minglab musulmonlarni ma’naviy tasalli va sajdaga to‘la kechada mahrum qilishi nihoyatda achinarli, bu ularni ham, meni ham katta qayg‘u va sarosimaga soladi”, — dedi Faruk 27 mart kuni qilgan bayonotida.
Ramazon oyining eng muqaddas kechasi Laylatul Qadr musulmonlar uchun muqaddas ro‘za oyining oxirgi 10 kechasiga to‘g‘ri keladi.
Namozlarni va shunga o‘xshash cheklovlarni taqiqlash to‘g‘risidagi qarorlar odatda polisiyani nazorat qiluvchi Hindiston hukumati tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri qabul qilinadi, o‘tgan yili saylangan mahalliy hukumat esa bunday masalalarda vakolatga ega emas.
2019-yildan beri Hindiston musulmonlar ko‘p bo‘lgan mintaqaning muxtoriyatini bekor qilganidan beri, Mug‘al davridagi tarixiy masjidda juma namozini o‘qish katta darajada taqiqlangan.