Германия канцлери Олаф Шолц G20 саммитининг якуний декларациясида Россиянинг Украинага қарши уруш учун жавобгарлиги кўрсатилмаганидан ҳафсаласи пир бўлганини билдирди. Бу ҳақида DW хабар ёзмоқда.
Минг кун, бу даврда одамлар кўр-кўрона улуғворлик хаёллари, ўз мамлакатини куч билан кенгайтириш нияти туфайли азоб чекиши керак бўляпти, деб таъкидлади немис сиёсатчиси.
Шолц иқтисоди энг ривожланган ва ривожланаётган 20 та давлат вакиллари Москва масъулияти ҳақида аниқ сўз топа олмаганидан шикоят қилди.
Шу билан бирга, Германия Вазирлар Маҳкамаси раҳбари яна Киевга ТАУРУС узоқ масофали қанотли ракеталарни етказиб беришга шубҳасиз қарши чиқди. Украина томонини бундай қуроллар билан таъминлаш кўп сабабларга кўра хато бўлишини канцлер тушунтирди.
Ушбу қуролларнинг имкониятларини ҳисобга олган ҳолда, немис томони нишонни назорат қилиш билан шуғулланишдан бошқа танловга эга эмас, аммо бундай қадам «мен тўғри деб ҳисобламайдиган иштирок даражасини» англатади, дея қўшимча қилди Шолц.