Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов Европа Иттифоқи (ЕИ) билан кўп қиррали ҳамкорлик ривожини юқори баҳолади ва унинг мамлакати уни кенгайтириш тарафдори эканини тасдиқлади.
Бу ҳақда у Европа Иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили Кая Каллас билан учрашувда маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, томонлар сўнгги йилларда Туркманистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги сиёсий ва дипломатик соҳадаги ўзаро ҳамкорлик икки томонлама ва кўп томонлама даражада муваффақиятли амалга оширилаётганини таъкидладилар. Суҳбатдошлар “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратдилар. Шу муносабат билан Самарқанд шаҳрида (Ўзбекистон) бўлиб ўтадиган “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити мавзуси кўтарилди. Суҳбатдошларнинг фикрича, кўп қиррали ва узоқ муддатли ҳамкорлик алоқаларини мунтазам йўлга қўйишга кўмаклашиш кўзда тутилган.
Ҳамкорлик ва уни кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилиш чоғида Туркманистонни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қаратилган дастурларни амалга ошириш доирасида Европа Иттифоқи билан яқин мулоқот олиб борилаётгани таъкидланди: Евроосиё маконида транспорт коммуникациялари соҳасида қатор йирик лойиҳалар босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Бердимуҳамедов унинг мамлакати минтақа давлатлари ва халқаро ташкилотлар билан биргаликда истиқболли Шимолий-Жануб ва Шарқ-Ғарб транспорт йўлакларини фаол ривожлантираётганини таъкидлади. У йўлаклар Евроосиё қитъаси мамлакатлари билан савдо-иқтисодий соҳадаги ҳамкорликни кенгайтириш учун ишончли кўприк бўлишига ишонч билдирди.