АҚШ президенти Доналд Трамп импорт қилинадиган автомобиллар ва эҳтиёт қисмларга 25 фоизлик божлар жорий қилганидан кейин Тesla акциялари тўсатдан ошиб кетди. Бир ҳафта олдин улар 216 эврога тушди ва пайшанба куни улар 270 га кўтарилди - 25% га ўсиш. Шу билан бирга, Илон Маскнинг ўзи бир кун аввал "Армагеддон" ва январ ойида сотувлар 11% га пасайганлиги сабабли инқироз ҳақида гапирди.
Бозор янги тарифларни Тesla учун афзаллик сифатида кўрди: Бошқа автомобил ишлаб чиқарувчилардан фарқли ўлароқ, Маск компанияси ўзининг барча автомобилларини Америка бозори учун мамлакат ичида йиғади. Шундай қилиб, автотаҳлилчи Матиас Шмидт тушунтирганидек, Тesla маҳсулотлари рақобатчиларникидан кўра тежамкорроқ бўлиши мумкин, улар энди эҳтиёт қисмлар учун кўпроқ пул тўлашлари керак - ҳатто улар автомобилларни АҚШда йиғишса ҳам.
Бернштейн консалтинг компанияси мутахассислари янги божлардан автомобил ишлаб чиқарувчилар учун мумкин бўлган йўқотишларни йилига 75 миллиард долларга баҳолади. Бу харажатлар охир-оқибат харидорларнинг елкасига тушади ва бу вазиятда Тesla ўзини аниқ ғалаба қозонган ҳолатда топади.
Шу билан бирга, Трамп Маскнинг манфаатларини кўзлаб иш тутганини рад этади. Бироқ, Теsla АҚШнинг аввалги сиёсатидан ҳам фойда кўрмоқда - компания бензин моделлари этказилган зарарни қоплаши керак бўлган бошқа ишлаб чиқарувчиларга "экологик квоталар" сотиш орқали тўққиз миллиард доллардан ортиқ даромад олди.