АҚШ давлат котиби Украинада бир ҳафта ёки бир ой ичида тинчлик ўрнатилишига кафолат беролмаслигини айтди
Давлат департамент раҳбари Марко Рубио журналистлар учун брифингда Россия-Украина урушини тугатиш бўйича музокаралар қанча давом этиши ҳақидаги саволларига жавоб берди.
"Биз тинчликка эришиш учун қанча вақт керак бўлса, шунча ҳаракат қиламиз. Украинада бир ҳафта ёки бир ой ичида келишувга эришилади, деб кафолат бера олмайман. Мен аниқ муддатларни белгилай олмайман, чунки бу бизга боғлиқ эмас. Ушбу кафолатга эришиш русларга ва украиналикларга боғлиқ. Шунингдек, Европадаги ҳамкорларимизга ҳам боғлиқ томони бор, чунки уларнинг санкциялари ҳар қандай якуний келишувнинг бир қисми сифатида ҳисобга олиниши керак, деб ўйлайман", – дея таъкидлпди давлат котиби.
Оммавий ахборот воситалари билан мулоқот пайтида Рубио журналистлардан бирининг Россия музокараларни чўзаётгани ҳақидаги фикрига қўшилмаслигини билдирди.
"Мен вазиятни бу тарзда тавсифлай олмайман. Аввал бошдан бу уруш мураккаблигини айтиб ўтганман. Кўриб турганингиздек, у уч йилдан бери давом этмоқда. Мен ҳеч қачон ҳаммаси осон бўлади демаганман. Иккала томон билан ҳам, айниқса, биз кўп йиллардан бери мулоқот қилмаган Россия томони билан кўп музокаралар олиб боришимиз керак бўлади. Россия вакиллари биз билан музокаралар олиб бормоқда, суҳбатлашмоқда, таклифлар киритишмоқда. Улар ўт очишни тўхтатишга рози, аммо биз таҳлил қилишимиз лозим бўлган шартлар асосида", – дея қўшимча қилди у.