Starbucks, Amerika qahva giganti, yaqin vaqtlarda noma’lum miqdordagi korporativ ish o‘rinlarini qisqartirish rejasini e’lon qildi. Bu qaror sotuvlar pasayishi va kompaniyani qayta qurish zarurati tufayli qabul qilindi.
Starbucks so‘nggi paytlarda boykotlarga duch keldi. Isroil-G‘azo mojarosi chog‘ida kompaniyaga nisbatan tanqidlar avj olgan, ayniqsa, musulmon davlatlaridagi iste’molchilar o‘rtasida bu yaqqol sezilgan. Starbucks boshlang‘ich bayonotlarida Isroilni qo‘llab-quvvatlaganiga ishora qilingani boykot harakatlarini kuchaytirgan. Ammo, kompaniya keyinchalik o‘z bayonotlarini qaytarib, genosidni qo‘llab-quvvatlamasligini ma’lum qildi.
Boykot fonida mahalliy mahsulotlarga qiziqish oshib bormoqda. Turkiyaning alkogolsiz ichimliklar ishlab chiqaruvchisi Sola Turka 2024 yilda savdo hajmini o‘n baravarga oshirishga muvaffaq bo‘ldi. Bu o‘sish Isroilning G‘azo sektoridagi harbiy harakatlaridan keyin amerikalik va g‘arb kompaniyalariga nisbatan ommaviy boykot oqibatida yuz berdi.
Starbucks kompaniyasi oldida ikki asosiy muammo turibdi: sotuv hajmini qayta tiklash va boykotlarning salbiy ta’sirini kamaytirish.