Саудия Арабистони валиаҳд шаҳзодаси ва Бош вазир Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд, пойтахти Шарқий Қуддусда бўлган мустақил Фаластин давлатини яратмасдан туриб, Саудия Арабистони Исроил билан дипломатик алоқалар ўрнатмайди, деди.
«Қироллик пойтахти Шарқий Қуддус бўлган мустақил Фаластин давлатини барпо этиш йўлида қаттиқ меҳнат қилишдан тўхтамайди ва бусиз Қироллик Исроил билан дипломатик алоқалар ўрнатмаслигини таъкидлаймиз», - деди валиаҳд шаҳзода.
Саудия Арабистони бош вазири «Фаластин масаласи қиролликнинг диққат марказида» эканини таъкидлади. У Фаластин мустақиллигини тан олган давлатларга миннатдорчилик билдирди ва бошқа давлатларни улардан ўрнак олишга чақирди.
Саудия Арабистони қиролликнинг позицияси шундан иборатки, у Исроилни тан олмайди ва 1967 йилдаги пойтахти Шарқий Қуддус бўлган чегараларда Фаластин давлати тузилмагунча ва тан олинмагунча у билан дипломатик алоқалар ўрнатмайди, деб бир неча бор таъкидлаган.