Европа Иттифоқи йўл ҳаракати қоидаларини бузувчиларга қарши янги қаттиқ чораларни келишиб олди. Агар ҳайдовчи Европа Иттифоқининг бир давлатида қоидаларни жиддий бузса, унга Европанинг исталган жойида машина ҳайдаш тақиқланиши мумкин. Бу ҳайдовчи бошқа Eвропа Иттифоқи давлатида берилган лицензияга эга бўлган ҳолларда ҳам амал қилади.
Ҳозирда ҳайдовчилик гувоҳномасини бермаган давлат фақат ўз ҳудудида автомобил ҳайдашни тақиқлаши мумкинлиги ҳақидаги қоида мавжуд. Янги қонун шуни англатадики, лицензияни берган мамлакат, агар бошқа Eвропа Иттифоқи аъзоси томонидан киритилган бўлса, бундай чекловни тан олиши ва қўллаб-қувватлаши шарт.
Янгилик биринчи навбатда жиддий қоидабузарликларга, масалан, маст ҳолда ҳайдаш ёки ҳалокатли бахтсиз ҳодисаларга таъсир қилади. Тақиқ бутун Европа Иттифоқига айланиши учун у жорий қилинган мамлакатда камида уч ойлик ҳайдаш тақиқланиши ва барча мурожаатлар тугатилиши керак.
Европарламент ва Европа Иттифоқи давлатлари ўртасидаги келишув ҳали дастлабки ва ҳали расман тасдиқланмаган. Бу аниқ қачон содир бўлиши ҳозирча номаълум.