Польша президенти Анжей Дуда янги қонунни имзолади. Унга кўра республика ҳукумати Беларус билан чегарада бошпана сўраб мурожаатларни қабул қилишни чеклаши мумкин.
Бу ҳақда Дуда Италияга учишидан олдин матбуотга маълум қилган.
"Мен бугун бошпана олиш тўғрисидаги қонунни амалга ошириш тўғрисида қарор қабул қилдим. Мен бу қонунни имзоладим", - деди у.
Аввалроқ, республика бош вазири Дональд Туск Дудани бошпана ҳуқуқини чеклаш тўғрисидаги қонунни зудлик билан имзолашга чақирган, шундан сўнг дарҳол Вазирлар Маҳкамаси Беларус билан чегарада ушбу чораларни жорий этиш ниятида.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йил 15 октябрда Польша ҳукумати республиканинг 2030 йилгача бўлган миграция стратегиясини тасдиқлаган эди. Унинг бандларидан бири ноқонуний мигрантлардан бошпана сўраб аризаларни қабул қилишни вақтинчалик тўхтатиб туриш механизми эди. Февраль ойи охирида қонун лойиҳаси Сейм (Польша парламентининг қуйи палатаси) томонидан маъқулланган, кейин эса Сенат (юқори палата) томонидан маъқулланган.