"Польша мудофааси ва НАТО ҳудудининг умумий мудофааси ҳақида гап кетганда, агар кимдир нотўғри ҳисоблаб, Польшага ёки иттифоқнинг бошқа аъзоларига ҳужум қилишдан қутулиш мумкин деб ўйласа, улар бу шафқациз иттифоқнинг тўлиқ кучига дуч келадилар. Бизнинг жавобимиз ҳалокатли бўлади. "Бу Владимир Путин ва бизга ҳужум қилишни истаган бошқа ҳар бир киши учун жуда аниқ бўлиши керак ", деди Доналд Полиш билан қўшма матбуот анжуманида Бош вазир Рютте.
Блок раҳбари “трансатлантик ҳамкорлик иттифоқнинг асоси бўлиб қолиши ва бу ўзгармаслигини” таъкидлади.
Марк Рютте замонавий дунёда "мудофаа харажатларини ошириш жуда муҳим" эканини таъкидлаб, НАТО давлатларини қуролланишни оширишга чақирди.
Бош котибнинг қайд этишича, 2025-йилда Польшанинг мудофаа харажатлари ялпи ички маҳсулотнинг 4,7 фоизини ташкил қилади, бу НАТО иттифоқчилари орасида энг юқори кўрсаткичдир. У алянснинг бошқа аъзоларини Варшавадан ўрнак олишга чақирди.
Унинг сўзларига кўра, Россия Европа хавфсизлигига "таҳдид" қилишда давом этмоқда.