Россия ва АҚШ “Шимолий оқим”ни қайта тиклаш масаласини муҳокама қилмоқда
Россия ташқи ишлар вазири Сергей Лавров Биринчи каналга берган интервюсида АҚШ ва Россия Болтиқ денгизи тубидан ўтувчи “Шимолий оқим” газ қувурини ишга тушириш бўйича музокаралар олиб бораётганини тасдиқлади. Россиялик дипломатнинг сўзларига кўра, “Европага нормал энергия етказиб бериш нафақат АҚШ ва Россияни қизиқтиради”.
"Агар америкаликлар Европага ўз таъсиридан фойдаланиб, уни Россия газидан воз кечмасликка мажбурлашса, қизиқ бўлади. Лекин бу аллақачон қандайдир сюрреализм", - дея Лавровнинг сўзларини келтиради ТАСС.
Бу сўзлар билан Россия ТИВ раҳбари “Шимолий оқим 2” газ қувури АҚШ назоратига ўтиши мумкинлиги, бу эса Россия газининг Европага транзитини тиклаш имконини бериши ҳақидаги хабарларни тасдиқлади.
“Шимолий оқим 2” дастлаб газни Болтиқ денгизи орқали Россиядан Германияга етказиб бериши керак эди, бироқ Россия Украинага кенг кўламли бостириб кириши ортидан Германия ҳукумати лойиҳани тўхтатиб қўйди. Кейинчалик, газ қувурларидан бири 2022 йил сентябр ойида портлаш натижасида вайрон бўлган.
Лавров немис сиёсатчиларини “Шимолий оқим”ни тўхтатишда айблади. Унинг таъкидлашича, улар Россия газидан воз кечиб, саноат ва истеъмолчилар учун нархларни оширишга рози. Россия ташқи ишлар вазири Иқтисодиёт вазири Роберт Хабек, мудофаа вазири Борис Писториус ва Европа комиссияси президенти Урсула фон дер Ляйенни рўйхатга киритди.
"Уларнинг барчаси "Шимолий оқим" нинг қайта тикланишига ҳеч қачон йўл қўймасликларини айтишади." "Булар касал одамлар ёки ўз жонига қасд қилиш", - дея қўшимча қилди Лавров.
Германия ҳукумати Украинадаги уруш туфайли Россия газига қарамликни камайтиришга ҳаракат қилмоқда. Шундай қилиб, “Шимолий оқим” қувури тўхтатилгач, Германия АҚШдан суюлтирилган газ сотиб олишни бошлади.