Озарбайжон ҳаво йўлларига қарашли, Боку – Москва рейсини амалга ошираётган «Airbus A340» самолёти белгиланган манзилга етмасдан ортга қайтиб, парвоз бошланган Ҳайдар Алиев номидаги аэропортга қайта қўнди. Бу ҳақда «РИА Новости» авиакомпания масъулларига таяниб маълум қилган.
"Озарбайжон ҳаво йўллари" (AZAL)нинг «J2-807» Боку - Москва рейси (Внуково аэропортига йўл олган) сардори ўзи бошқарувидаги “Airbus A340" ҳаво кемасини техник сабаб туфайли бошланғич аэропортга қайтаришга қарор қилди. Самолёт... Ҳайдар Алиев номидаги аэропортга маҳаллий вақт билан 09:11 (Москва вақти - 08:11 - таҳририят)да муваффақиятли ерлади", - дейилади хабарда.
Ахборотда қўшимча қилинишича, кечиктирилган Боку - Москва ва Москва - Боку рейслари йўловчилари меҳмонхонага жойлаштирилиб, ҳаво лайнери парвози билан боғлиқ техник муаммо ҳал этилгунга қадар барча зарур хизматлар билан таъминланади.
Дарвоқе, бу бугунннинг ўзида Москвага учган ва парвози бекор қилинган самолёт билан боғлиқ иккинчи ҳолат.
Эрон Олий раҳбари Али Хоманаий Рамазон ҳайити муносабати билан ўқиган байрам ваъзида Исроилни "Фаластин ҳудудидан йўқ қилиниши лозим бўлган" ва "Аллоҳнинг иродаси билан йўқ қилиб ташланадиган" "жинояткор гуруҳ" деб атади.
Украина ташқи ишлар вазири Андрей Сибига АҚШ билан ноёб ер металлари бўйича келишув Украинанинг Европа Иттифоқига йўлига зид бўлмаслиги кераклигини айтди.
Хитой Халқ Республикаси (ХХР) раиси Си Цзиньпин Ҳиндистонни янада яқинроқ ҳамкорликка даъват этиб, икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар уларнинг рамзий ҳайвонлари - "аждаҳо ва фил рақси"га ўхшаши кераклигини таъкидлади.
Расмийларнинг тахминларига кўра, Нанкай ер ёриғи ҳудудида йирик зилзила содир бўлган тақдирда 298 минг киши қурбон бўлиши, мамлакатнинг иқтисодий йўқотишлари эса 1,81 триллион долларга етиши мумкин.
Reuters агентлигининг гувоҳларга таяниб хабар беришича, ҳарбий самолётлар Ливан пойтахти узра пастдан учиб ўтган ва бутун шаҳарда кучли портлашлар эшитилган.