Макрон: Туркия Украина музокараларида муҳим рол ўйнади
Франция президенти Эммануел Макрон Парижда Украина етакчиси Владимир Зеленский билан музокара ўтказди, сўнг қўшма матбуот анжумани ўтказди.
Макрон Франция “Украинани тўлиқ қатъият билан қўллаб-қувватлашда давом этишини” таъкидлади ва учрашувнинг ўзи эртаси куни Парижда ўтказилиши режалаштирилган Украинада хавфсизлик ва тинчлик бўйича саммитга тайёргарлик бўлди.
Франция раҳбарининг айтишича, Украина 2 миллиард евро миқдоридаги қўшимча ҳарбий ёрдам олади, жумладан, қурол-яроғ етказиб бериш ва қўшма қурол ишлаб чиқариш лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш. Макрон, шунингдек, Россияни эришилган келишувларни ҳурмат қилишга ва ҳужумларни тўхтатишга чақирди.
Унинг сўзларига кўра, Украина Жиддада таклиф қилинган 30 кунлик ўт очишни тўхтатиш келишувини аллақачон маъқуллаган, энди эса бу иш Москвада.
"Россия ҳалигача аниқ жавоб бермади", деди Макрон. "Биз ҳужумлар тўхташини кутамиз."
Франция раҳбари, Туркиянинг воситачилик ҳаракатларидаги ролини алоҳида қайд этди. У 2022-йилда Анқара ва БМТ иштирокида эришилган дон келишувини эслатиб ўтди ва кейинчалик Россия келишувдан чиққанидан афсусда эканини билдирди.
"Қора денгиздаги тинч йўлларни тиклаш учун ҳаракат қилдик. Бунда Туркия муҳим рол ўйнади" деди Макрон ва "Қора денгизга келганда Туркия жуда алоҳида ўрин тутади" деди.
Келажакдаги хавфсизлик кафолатлари доирасида Украинага қўшин юбориш ҳақидаги саволга Макрон бундай бўлинмалар “жанговар бўлинмалар бўлмайди” ва “тўхтатувчи” сифатида тинчлик келишувининг бир қисми бўлишини айтди.
Шунингдек, у Россияга қарши санкцияларни бекор қилиш масаласини муҳокама қилишга ҳали эрта эканлигини таъкидлади: “Бу Москва халқаро қонунларга риоя қилишига боғлиқ бўлади”.