Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.02.2019 йилдаги “Етим болалар ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни ижтимоий ҳимоя қилишни кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ – 4185-сон Қарорига асосан Бош прокуратура, Бандлик ва меҳнат муносабатлари, Халқ таълими, Соғлиқни сақлаш, Олий ва ўрта махсус таълим, Молия, Ички ишлар вазирликлари ҳамда Республика болалар ижтимоий мослашуви маркази ходимларидан иборат ишчи гуруҳ томонидан “Ижтимоий ходим” мақоми таҳлил қилинди.
Таҳлил натижаларига кўра, идоралараро Қўшма қарор билан “Ижтимоий ходимларнинг мақоми, вазифалари, функциялари ва малакавий талаблари тўғрисида”ги Йўриқнома тасдиқланди.
Йўриқномага асосан, ижтимоий ходим – ижтимоий хизматлар кўрсатишни ташкиллаштирадиган ёки бевосита ижтимоий хизматларни кўрсатувчи зарур касбий малакага эга бўлган шахс ҳисобланади.
Шунингдек, ижтимоий ходим оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган шахслар, оилаларга юзага келган ижтимоий муаммоларини енгиб ўтишга ҳамда жамиятда бошқа шахслар билан тенг имкониятлардан фойдаланишига шарт – шароит яратишга қаратилган иш ва хизматларни кўрсатади.