Христиан-демократик иттифоқ етакчиси Фридрих Мерц Германияга қочқинлар оқимини чеклаш учун янги умумевропа “миграция ўқи”ни яратиш устида ишламоқда. BILD маълум қилишича, қўшни давлатлар: Польша, Австрия, Швейцария, Чехия ва Франция билан иттифоқ тузиш режалаштирилган. Мақсад - "чегарада доимий рад этиш" ва миграция сиёсатини умумий қаттиқлаштириш.
Шуниси эътиборга лойиқки, ҳатто СПД Германия ички ишлар вазири Ненси Фэзер ҳам бу ташаббусни қўллаб-қувватламоқда. Ҳукумат манбаларига кўра, у австриялик ҳамкасби Герхард Карнер билан тафсилотларни муҳокама қилган. Бироқ, яқин вақтгача СПД ҳар қандай рад этиш "қўшнилар билан келишилган" бўлиши кераклигини таъкидлади. Энди Мерц бу розиликни тўғридан-тўғри таъминламоқчи.
Мерц учун муҳим мисол - Польша ҳукумати раҳбари Доналд Тускнинг январ ойидаги режасида баён этилган Польша позицияси. Унда "Европа қонунчилиги доирасида рад этишга имкон берувчи фавқулодда вазият аллақачон келгани" аниқ айтилган. Шу билан бирга, Польша олдинга борди - мамлакат ҳукумати ноқонуний муҳожирларга бошпана бериш тўғрисидаги миллий қонунни тўхтатиб туришга қарор қилди.