АҚШ давлат котиби Марко Рубионинг маълум қилишича, Фаластинни қўллаб-қувватлаш намойишларида иштирок этган 300 дан ортиқ хорижий талабанинг визаси бекор қилинган.
"Ҳозирда аннуляция қилинган визалар сони 300 дан ортиқ бўлиши мумкин. Биз бу ишни ҳар куни амалга оширяпмиз. Ҳар сафар шу ақлдан озганлардан бирини топсам, визасини бекор қиламан", – дея Рубионинг сўзларидан иқтибос келтиради Reuters.
Жорий йил январ ойининг охирида АҚШ президенти Доналд Трамп антисемитизмга қарши кураш тўғрисидаги фармонни имзолаган ва Фаластинни қўллаб-қувватлаш намойишларида иштирок этган талабаларни мамлакатдан депортация қилиш билан таҳдид қилган эди.
"Мамлакатда истиқомат қилаётган ва жиҳодни қўллаб-қувватлаш учун намойишларга қўшилган барча хорижликларга огоҳлантириш: 2025 йилда биз сизларни топиб, депортация қиламиз", дейилган фармонга илова қилинган бюллетенда.