Анқара ва Москва тинчлик ташаббусларини муҳокама қилмоқда
Туркия президенти Ражаб Тоййиб Эрдўған Россия президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди. Бу ҳақда Туркия президенти маъмуриятининг алоқа бўлими хабар берди.
Томонлар Туркия ва Россия ўртасидаги икки томонлама муносабатлар, долзарб минтақавий ва халқаро масалаларни муҳокама қилдилар.
Президент Эрдоған Анқара ва Москва ўртасидаги ҳамкорлик минтақавий муаммоларни ҳал қилишда калит эканлигини айтди. У Туркия Россия ва Украина ўртасидаги урушнинг тугаши билан боғлиқ жараёнларни диққат билан кузатиб бораётганини таъкидлаб, муносиб ва барқарор тинчликка эришиш учун ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга, жумладан, ўз ҳудудида тинчлик музокараларини ташкил этишга тайёрлигини билдирди.
Туркия раҳбари Қора денгизда навигация хавфсизлигини таъминлаш бўйича яхши ниятли қадамлар тинчлик жараёнига ҳисса қўшишини таъкидлади. Унинг қўшимча қилишича, Анқара Қора денгизнинг можаро ҳудудига айланишининг олдини олиш учун саъй-ҳаракатларни давом эттирмоқда.
Президент Эрдоған Сурия контекстида Туркия-Россия ҳамкорлиги мамлакатнинг ҳудудий яхлитлиги асосида мустаҳкам тинчлик ва барқарорликни таъминлашга қаратилган ҳамкорлиги муҳимлигини қайд этди. У этник ва диний низоларни қўзғатишга уринишларга қарши туриш, шунингдек, Сурияга қарши санкцияларни бутунлай бекор қилиш зарурлигини таъкидлади.
Эрдўған Суриянинг табиий бойликлари расмий Дамашқ назоратида бўлиши кераклигини қўшимча қилди. У “Сурия демократик кучлари” деб аталувчи кучларни марказий ҳукумат тузилмаларига бирлаштириш ғоясини қўллаб-қувватлашини билдирди ва Сурия ҳудудидаги террор ўчоқларини йўқ қилиш унинг барқарорлиги учун жуда муҳим эканлигини таъкидлади.