Трампнинг тарифлари немис автомобилларини Европада арзонлаштириши мумкин
АҚШ президенти Доналд Трамп АҚШдан ташқарида ишлаб чиқарилган барча автомобилларга 25 фоизлик бож жорий қилди. Бу инқирозга учраган немис автосаноати учун оғир зарба бўлди: 2024 йилда АҚШга 450 минг немис автомобили экспорт қилинди, бу бошқа мамлакатларга қараганда кўпроқ.
Маннҳеимдаги ZEW институти иқтисодчиси Фридрих Хайнеманнинг башорат қилишича, “Янги тарифлар Европада автомобиллар нархининг пасайишига олиб келиши мумкин, чунки бозорда автомобиллар ортиқча бўлади”.
Бироқ, автомобил ишлаб чиқарувчиларнинг хурсанд бўладиган жойи йўқ - улар машиналарни камроқ фойда билан сотишлари ёки ишлаб чиқаришни бутунлай қисқартириши керак. Бу иш ўринларини йўқотиш хавфи ва иқтисодий ўсишнинг пасайишини англатади.
"Автомобиллар Германиянинг асосий экспорт маҳсулотидир. Янги божлар иқтисодга жиддий юк. Савдо уруши кучайиб кетса, зарар янада катта бўлади", - дейди Ифо институти президенти Клеменс Фуест.
Бунга жавобан ЕИ, Хайнеманнинг сўзларига кўра, эҳтиёткорлик билан ҳаракат қилиши керак: "Кенг кўламли эскалацияни юзага келтиргандан кўра, аниқ зарбалар берган маъқул".
Таҳлилчи Маттиас Шмидт автомобил ишлаб чиқарувчиларга Трампнинг беқарор савдо сиёсатига қарамлигини камайтириш учун АҚШдаги мавжудлигини кучайтиришни маслаҳат беради. У АҚШда янги Сcоут бренди учун завод қураётган Волксwаген компаниясини мисол қилиб келтиради.