Киев мэри Виталий Кличко Украина қуролли кучлари бош қўмондони Валерий Залужний истеъфога чиқарилиши ҳақидаги хабарлар фонида уни қўллаб-қувватлади ҳамда Украина ҳукуматини «сиёсий интригаларни бас қилиш»га чақирди.
У украинлар кўп жиҳатдан Залужний туфайли Украина қуролли кучларига чинакамига ишонч билдиришганини таъкидлаган. Унинг сўзларига кўра, бош қўмондон уруш вақтида «жуда кўп оғир дамларни бошдан кечирган».
«Аммо, афсуски, бугун сиёсат соғлом фикр ва давлат манфаатларидан устун келган палла. Ва бу Залужнийга боғлиқ эмас. Умид қиламанки, ҳукумат ҳозир қўйилаётган қадамларнинг жиддийлигини ва ўз масъулиятини тўлиқ тушуниб турибди. Чунки бугунги кунда, Украина том маънода ўз мавжудлиги учун курашаётган паллада, асосийси — жанговарлик ҳамда армия ва жамият бирлиги йўлга қўйилганидир», — дея ёзган Кличко ўз телеграм-каналида.
Унинг фикрича, «анонс қилинаётган рокировкалар» айнан шу мақсадга йўналтирилганига жамоатчиликнинг ишончи комил эмас. «Ва буни ҳисобга олиш керак. Аммо, асосийси, сиёсий интригалар ва ички курашни тўхтатиш. Бугун фақат битта нарса учун — Украина ғалабаси учун курашишимиз даркор», — дея хулоса қилган Кличко.