Исроил Ғазодаги ҳарбий операция ҳудудини кенгайтормоқда
Исроил армияси тез орада Ғазо секторидаги жанговар ҳудудни кенгайтиради, шу сабабли маҳаллий аҳоли эвакуация қилиниши керак.
Бу ҳақда Исроил мудофаа вазири Исраэль Кац Х ижтимоий тармоғида эълон қилинган Ғазо аҳолисига видеомурожаатида маълум қилган.
"Исроил армияси тез орада Ғазонинг қўшимча ҳудудларида тўлиқ куч билан ҳаракат қилади ва сиздан хавфсизлигингиз учун жанговар ҳудудларни эвакуация қилишингиз талаб этилади. Режалар аллақачон тайёрланиб, тасдиқланган", - деди у.
Кацнинг сўзларига кўра, Фаластиннинг ҲАМАС ҳаракатининг қуролли тарафдорлари анклав аҳолисидан тирик қалқон сифатида фойдаланмоқда, шу сабабли, унинг сўзларига кўра, Исроил Ғазодаги тобора кўпроқ ҳудудларни доимий назорат остига олишга мажбур.
"Хамас сизни уйларингиздан ва Исроилнинг мудофаа тартибига қўшиладиган кўпроқ ҳудудлардан маҳрум бўлишга мажбурлаш орқали ҳаётингизни хавф остига қўймоқда", деди у.
У, Исроил томонининг фикрича, сўнгги кунларда радикал ҳаракатга қарши норозилик намойишлари бошланган Байт-Лахия аҳолисидан ўрнак олиб, Ғазо аҳолиси бош кўтариб, Хамас ҳукуматини ағдаришни таклиф қилди.