Анналена Бербокнинг БМТга номзодлиги жанжални келтириб чиқарди
Анналена Бербокнинг Германиядан БМТ Бош Ассамблеяси раиси лавозимига номзод этиб тайинланиши халқаро дипломатияда ҳам, ташкилотнинг ўзида ҳам танқидлар тўлқинига сабаб бўлди. Ўтган ҳафтада маълум бўлишича, Германиянинг амалдаги ташқи ишлар вазири 2025-26 йиллардаги бу лавозимга даъвогарлик қилмоқда, ваҳоланки, аввалига ЕХҲТ Бош котиби лавозимини эгаллаб келган тажрибали дипломат Ҳелга Шмид бу лавозимга келишиб олинган эди.
Tagesspiegel томонидан чоп этилган БМТнинг ички суҳбатларига кўра, кўплаб дипломатлар бу қарорни ҳурмацизлик деб ҳисоблашган. Мулоқотлардан бирида шундай дейилган: “Бербокнинг тайинланиши қудратли давлатлар БМТнинг асосий позицияларидан ўз манфаатлари йўлида фойдаланаётгани ҳақидаги таассуротни кучайтиради”. БМТ расмийларидан бири шундай деди: "Биз бу фақат авторитар мамлакатларда содир бўлади деб ўйлагандик".
Мюнхен Хавфсизлик конференциясининг собиқ раҳбари Кристоф Хойсген ҳам БМТ "ўз-ўзига хизмат кўрсатиш дўкони" эмаслигини таъкидлаб, қаттиқ танқид қилди. Унинг сўзларига кўра, Шмид аллақачон 100 делегация билан музокаралар олиб борган ва халқаро ишончга сазовор бўлган ва унинг тўсатдан четлатилиши ҳайратланарли эди.
Танқидга жавобан Анналена Бербок унинг мумкин бўлган президентлик йили Бош Ассамблея учун, жумладан, БМТ Бош котиби ўзгаргани учун "ҳал қилувчи" бўлишини айтди. Унинг таъкидлашича, Германия номзоди "биргаликда тайёрланган" ва аниқ бир шахсга тегишли эмас. Шмид "раҳбарлик лавозимида ишлашда давом этади", деди у. Бош Ассамблея президенти сайлови июн ойида бўлиб ўтади, ваколат муддати эса сентябрда бошланади.